Děti, Novinky

Mami, jak bychom si mohli vydělat?

Tohle je téma, které někdy v čase dětského růstu ☺ dožene každého rodiče. Nás také.

Dětem je 8 let. Potřebu svých peněz začaly mít tak kolem 6 let. První „brigáda“, kterou si dcera vymyslela, byla sběr bylin. To léto jsme sbíraly květy divizny, sušily je na plechu, skladovaly v pytlíkách. Ale po seschnutí toho bylo tak málo, že by to nikdo nevykoupil. Tak jsme udělaly papírové pytlíčky a naplnily je sušenými květy divizny. A teď vznikla otázka, kde a komu je budou děti prodávat? Nutno dodat, že se tehdy jednalo o 8 pytlíčků ☺ Nicméně i tento „malý“ podnět vedl ke vzniku velkému projektu. Zorganizovali jsme u nás první dětský jarmark.

Děti vymýšlejí, tvoří, vyrábějí, kreslí, vaří, prodávají, kasírují, počítají, vracejí peníze, komunikují s kupujícími a něco si tedy v závěru i vydělají. Ale ten celý proces je pro ně naprosto unikátní. Děti se na vše vždy tak těší. A proto jsme z toho udělali tradici. Máme za sebou už pátý jarmark. Letošní jarní nám překazil covid. Nevadí – uspořádáme vánoční.

Ale jak říkám, letošní velikonoční jarmark bohužel vypadl. Tak jsme se bavili o jiných možnostech přivýdělku se všemi věcmi kolem (myšleno, že dětská práce je nezákoná, že se z výdělku odvádějí daně). Že děti nesmí chodit do práce – to se jim nelíbilo. Že se z výdělku odvádí něco do společného banku (daně) – to se jim také nelíbilo ☺ Že kapesné jim dávat nechceme a platit za práci pro rodinu a dům také ne – to se jim také nelíbilo. Čím víc se jim toho „nelíbilo“, tím více byly kreativní. Nakonec jsme se dopracovali k tomu, že mohou pomáhat mně s mým podnikáním a tak mi ušetřit práci. Získám čas na činnosti s nimi a ještě jim dám procenta z výdělku. A šup – dostali jsme se v druhé třídě naší domškoly k procentům ☺ Miluju situační učení.

K mému podnikání vás uvedu do kontextu. Od 3 let věku dětí se věnuji vytváření různých her a pomůcek právě pro děti. A jak rostou, mění se můj repertoár tvorby. Přijde mi fajn, že se funkční a smysluplné věci mohou dostat díky elektronické verzi (a tím nižší ceně) k mnoha dětem a učitelům. S dětmi jsme tedy dali dohromady koncept, že mi budou pomáhat s mým podnikáním. Ale co by mohly dělat? Nápad nás osvítil při prohlížení časopisu RAKETA. Byl tam článek, který se jmenoval Příběhostroj. To je nápad! Byl tam začátek příběhu a zbytek máte dovymyslet. Mohou se použít i různá slova, která by měl příběh obsahovat. Ten příběhostroj děti moc bavil. A tak vznikl nápad, že děti vymyslí různé příběhy a uděláme toho dost, aby nebyl jen jeden.

Začali jsme výběrem obrázků. Projížděli jsme sbírku nakoupených z fotobanky. Každý si podle svých dojmů vybral, co ho zaujalo.

Večery v posteli se pak nesly v duchu vymýšlení, co by jaké postavy mohly dělat, jaké by měly charakteristiky, jak vytvořit záhadu, k čemu je popis prostředí. Vážně to bylo zajímavé i z hlediska slohu. Odpoledne jsme trávilI u počítače a já zapisovala dětské texty. Moc je to bavilo. Byla u toho legrace. A hlavně děti nadšené z pocitu, že dělají něco velkého a důležitého. Něco, co bude číst i někdo jiný než jen máma a táta ☺ Texty jsem pak upravovala, aby to bylo použitelné k původně zamýšlenému účelu. Ale pointu jsem samozřejmě zachovávala – ať je tam ta dětská stopa ☺

Další věc byla nacenění a jak to tedy bude s těmi procenty. To bylo vlastně to úplně první, co je na samém začátku projektu zajímalo. „A kolik mi za to dáš peněz, mami?“ „Není to tak jednoduché – pojďme na to.“ Nejprve sepsat, co se všechno musí udělat, než si to někdo koupí. A k tomu dopsat, kdo má co na starosti.

Vymyslet (Naty, Honzík) – napsat (Naty, Honzík, máma) – obrázky (máma) – grafika (máma) – e-shop (máma) – promo fotky (Naty, Honzík, máma) – administrativa (máma)

Tedy celkem 12 činností (Naty 3, Honzík 3, máma 6). Při ceně 60 Kč tak pro každého za jeho činnost vychází 5 Kč. 60 Kč se nám zdálo hodně. Snížili jsme tedy cenu na 50 Kč a já se vzdala své desetikoruny.

A teď, když se nějaký kus PŘÍBĚHRYprodá, děti dostanou svou část.

Tedy součástí našeho malého rodinného projektu se můžete stát i vy. Děkujeme vám za vaši investici ☺ Příběhru můžete pořídit na mém eshopu Zodpovědná výuka.

Užívejte. Velikonoční bojovka

Kateřina