Novinky

Velikonoční bojovka

Tak jsme doma už 14 dní v kuse. Žádné výlety, žádné nákupy, žádní kamarádi face to face. Vše jen online. Musím říct, že se pro nás až zase tolik nezměnilo. Akorát tu není tak živo a hlasito, jako když přijedou dětské návštěvy a na plné pecky tu pouští Pokáčovy písničky.

Pak tu máme jako novinku bezkontaktní sousedské bartery, kdy mi u vrátek přistál med, medvědí česnek a ve schránce roušky až z jižních Čech ☺

A tuhle kamarádka:„Lidi teď hodně řešej, jak si udělat hezké Velikonoce v karanténě.“ I naše děti se každoročně těší, jak půjdou koledovat. A mě osvítilo. Udělat nějakou bojovku pro koledníky i nekoledníky. Výsledek jsme s předstihem otestovali doma a zde k tomu máte naši reportáž.

Potřebovali jsme různá stanoviště, která budou děti nacházet pomocí šifer. Tak vznikl velikonoční šifrovací kruh. Stačila jedna ukázka a děti okamžitě pochopily princip – takže žádné obavy, že je to složité, z toho mít nemusíte. Princip je jednoduchý, aby bylo možné ho použít s co největší variabilitou – doma v bytě, na zahradě, v divočině. Hrát můžete dvě hry. Buď koledovací, nebo šifrovací. Popíšu zde obě.

„Mami, bylo to super. Já udělám odpoledne takovou bojovku pro tebe. A až k nám zase budou moct kamarádi, tak taky pro ně.“

Koledovací spočívá v tom, že po bytě poschováváte karty s osobami. Na ně předem napište jméno (například vaší babičky) a případně telefon, pokud to chcete spojit také s hovorem. Pozor !!! Hra se tím může dost prodloužit. My jsme telefonovali raději jen jedné babičce. S druhou bydlíme, tak jsme k ní zašli. Na spodní část karty napište šifrou, kde je umístěna karta další. Pak je poschovávejte na různá místa. Nejjednodušší verze je dát jednu do každé místnosti a napsat na ně zašifrované jedno slovo, např. KOUPELNA. Pokud máte děti větší a chtějí si více zaluštit, není problém napsat zašifrovanou celou větu typu:„Najdeš mě v největší botě.“ ☺ U každé karty jsme se společně zastavili. Natálka přednesla nějakou koledu a dostala vytouženou sladkost. Jednou jsme tedy volali babičce. Ale dá se zavolat i kamarádům nebo jiným rodinným příslušníkům. Zvlášť když budete hrát jiný den, než je Velikonoční pondělí, dále předpokládat, že budou mít volno. Stanovišť si tak můžete udělat, kolik chcete, a je to pak podobné, jako byste chodili po návštěvách. Takže až to omrzí, tak se dá skončit kdykoliv. Jo a ještě něco pro ty z vás, kteří umíte jen „hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný“. Na kartičky s osobami jsem napsala koledy, tak se je v nouzi ☺ můžete naučit a máte splněno něco do prvouky.

Druhou šifrovací hru můžete použít, když se dětem nechce koledovat. Princip je stejný. Rozmyslete si místa, kam schováte kartičky. Pak na ně napište zašifrované zprávy. Ukryjte je. Dítě dostane šifrovací kruh a info, kde je první tajná zpráva. Pak už si můžete jít sednout, dát si kafe a nohy na stůl. Počítejte s volnem ☺ No a ať to není nuda, dejte dětem nějaké poklady na jednotlivá stanoviště. Ať nemusíte nic vymýšlet, vyrobila jsem pro vás dobble. A tedy s velikonočními motivy, když to má být velikonoční bojovka. Na každém stanovišti může být několik karet. Až je děti všechny sesbírají, počítejte s tím, že přeruší vaši kávovou siestu a budou si chtít dobble zahrát.

Pravidla tam máte hned na několik her, tak zábava na odpoledne je jistá.

Užívejte. Velikonoční bojovka

Kateřina